Long Service Medals & Miscellaneous


Efficiency Medal “Territorial” GVI 1st type, Lieutenant, Royal Artillery late North Staffordshire Regiment awarded MBE and MID for Burma for service with 82nd (West Africa) Division Royal Artillery.

Efficiency Medal “Territorial” GVI 1st type

Lt H B Heath RA

With copy London Gazette entries and headers for MBE, MID and EM(T) and other research from on line records.

Temporary Major (137283) Harry Brereton Heath, MBE, Royal Artillery

Born Cannock, Staffordshire 5th February 1919, commissioned 2nd Lieutenant North Staffordshire Regiment from 151 OTU 22nd June 1940 (London Gazette 28th June 1940 page 3929). War Service Lieutenant Royal Artillery from North Staffordshire Regiment 20th February 1943 (London Gazette 30th March 1943 page 1512), War Service Captain 7th July 1943 Royal Artillery, Mentioned in Despatches London Gazette 9th May 1946 page 2210 “For Gallant and distinguished services in Burma”. Awarded Member of the British Empire London Gazette 6th June 1946 page 2732 “For Gallant and distinguished services in Burma”, awarded Efficiency Medal (Territorial) London Gazette 14th November 1946 page 5607 as Lieutenant, Royal Artillery his Substantive rank. Died in Stoke on Trent, Staffordshire in 2005.

His recommendation for the MBE records he was serving as Adjutant HQ 82nd (West India) Division Royal Artillery from its formation in November 1943. It praises his organisational skills, in particular when the Division arrived in India and yet another re-organisation and expansion took place. A full staff was ready just before the Division went into action against the Japanese in the Arakan. Praised as an exceptional officer for his rank (Temporary Major) and the successful completion of tasks well beyond the capacity of the average Staff Officer.

On 20 May 1944, the division sailed for Ceylon, where the complete division was assembled on 20 July. In August the organisation was slightly changed, with supporting arms which had previously been distributed between the brigades being controlled centrally by the division HQ. The division was organised on a “head load” basis, with porters carrying all heavy equipment and supplies. Although many of the troops were from the Savannah of Northern Ghana and Nigeria, they were well-trained and effective when operating in jungle and mountains.

After further training, the division took part in the Third Arakan offensive in December 1944 under Indian XV Corps. On 15th December the Division captured Buthidaung on the Kalapanzin River and created a bridgehead on the east bank of the river. This allowed allied troops to control the Maungdaw-Buthidaung road which had been contested for three years and enabled the transport of 650 river craft by road through railway tunnels to Buthidaung to supply Indian troops in the Mayu Range.The 82nd Division (supported by 28th Anti-tank Regiment IA and 33rd Mountain Artillery Regiment IA) then crossed a steep and jungle-covered mountain range to converge with the British 81st (West Africa) Division on Myohaung near the mouth of the Kaladan River. This move forced the Japanese to evacuate the Mayu peninsula which they had held for almost four years and retreat south along the coast. As they retreated, British Commandos from 3 Commando  and units of the Indian 25th Division landed in inlets and chaungs ahead of them. Caught between the troops landing from the sea and the pursuing 82nd African Division, the Japanese suffered heavy casualties.

At this point, air supply was withdrawn from the Arakan front to allow the transport aircraft to supply the Allied forces in Central Burma. The 82nd Division’s carrier battalions carried all supplies and equipment for the division from this point.The Japanese 54th Division holding the Arakan was divided into two detachments holding the roads across the Arakan Hills leading from An and Taungup. The 82nd Division was asked to cross the Dalet Chaung and hilly terrain to approach the An Pass from the north west, while being supplied by air. The 1st and 4th (Nigerian) Brigades suffered heavy casualties in opening the routes to Kaw and Kyweguseik in late February. The 4th Brigade even lost two of its commanding officers. By March, the Division captured Dalet Chaung and the strategic supply base of Tamandu, in coordination with Indian units. The Gold Coast 2nd Brigade based at Letmauk subsequently became the target of intense Japanese counter-attacks, sustaining heavy casualties. They were forced to withdraw, covered by the 1st (Nigerian) Brigade. By sending long distance fighting patrols to harass the Japanese flanks, the Nigerian unit was able to force a Japanese retreat and retake Arakan on 13th May 1945. Meanwhile, the main body of the division, with the East African 22nd Brigade under command, advanced south from Tamandu. By the end of May Kindaungyyi, Taungup and Sandoway had been captured. Fighting ceased during the monsoon rains but the war ended a few weeks later.

During the third Arakan campaign, the 82nd Division suffered 2,085 casualties, the highest of any unit in XV Corps.

First time on the market.

NEF £275 Available

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria, Able Seaman, HM Yacht Victoria & Albert

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria

Joseph Young AB HM Yht Victoria & Albert

With copy service records.

Joseph Young was born in Milton, Portsmouth in June 1834 and entered the Royal Navy as Ordinary Seaman 2nd Class 13th January 1854 at Victory, he subsequently joined HMS Indefatigable 14th February 1867 and was rated Able Seaman 17th May 1857. Joining HMS Curacoa 1st November 1857, he was advanced to Leading Seaman 9th September 1861, joining HMS Edgar 5th June 1862 he was rated 2nd Captain of the Main Top 1st January 1863. Reverting to Able Seaman, he joined the Royal Yacht Victoria and Albert 22nd September 1864, advanced to Leading Seaman 1st November 1865, he again reverted to Able Seaman 19th March 1866 when he joined Portsmouth Dockyard for service in Royal Yachts. Joining the Royal Yacht Victoria and Albert 1st January 1873, awarded the LSGC Medal 4th February 1875, he was discharged to pension from the RN Sick Quarters Haslar 7th May 1877.

Early engraved type naming.

GVF & better £250 SOLD

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria, Musician, Royal Marine Light Infantry

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria

John Farthing Musicn No 7177 Ports RMLI

With copy service records.

John Farthing was born in Yeovil, Somerset 12th March 1867, he attested for the King’s Royal Rifle Corps at Bristol 12th September 1882 aged 15 years 6 months joining the 2nd Battalion as Boy, he gave his next of kin as his father John residing in California, USA and stated he had previously served aboard the Training Ship HMS Formidable, the reason for his discharge not stated. Appointed Bandsman 14th July 1884, he served in Gibraltar from 2nd December 1891 to 22nd July 1894. Returning to England, he was discharged 26th July 1894 on completion of his first period of engagement.

Attesting for the Royal Marine Light Infantry at Gosport, Hampshire 3rd August 1894 as a Private, he joined “E” Company Portsmouth Division. Appointed Musician 1st January 1896, he joined “C” Company, Portsmouth Division and remained with them until discharged to pension 20th March 1906, he was in possession of five Good Conduct Badges. LSGC Medal awarded 28th May 1900, his former Army service being allowed to count, home address recorded as 90 Forton Road, Gosport. Re-entrting the Royal Marine Light Infantry 2nd August 1914, he joined “B” Company Portsmouth Division and served with them until demobilised 30th August 1916 (also entitled to a British War Medal.

GVF & better £195 SOLD

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria, Plumber, HMS Asia

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria

Chas H Veysey Plumber HMS Asia

With copy service records.

Charles Henry Veysey was born in Portsea (Portsmouth) 17th January 1843 and first entered HMS Edgar 9th October 1863 as Tin Smith. Discharged shore 14th December 1865, he re-entered the Royal Navy at Excellent 29th January 1866 as Armourer’s Crew. Joining HMS Warrior (now lying in Portsmouth) 21st August 1869 as Armourer, he subsequently joined Pembroke 16th September 1871, Excellent 9th October 1872, HMS Pearl 22nd May 1873, HMS Clio 15th October 1873, HMS Duncan 11th January 1874, Pembroke 16th April 1874 where he was rated Plumber 9th December 1875. Joining HMS Temeraire 2nd August 1877, HMS Asia 26th January 1881 and awarded the LSGC Medal aboard this ship 8th March 1881, Vernon 1st May 1881 and HMS Asia 6th July 1882 from where he was discharged shore to pension 1st July 1885.

Re-entering the Royal Navy at Asia 13th May 1890 as Pensioned Armourer, he subsequently joined Victory II 1st October 1891 and Duke of Wellington II 1st April 1899 from where he was discharged on reaching the age of 60 years (true date of birth admitted as 18th December 1843). The 1911 census records he is a 66 year old Naval Pensioner residing with his wife, three daughters and one son at 11 Lawrence Road, Southsea, Portsmouth, he died in Portsmouth in 1929 aged 86 years.

Scarce trade Rating.

NEF £225 SOLD

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria, Leading Stoker 1st Class, HMS Devastation

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria

Henry Bawden LG Sto 1 CL HMS Devastation

With copy service record.

Henry Bawden was born in Menheniot, Cornwall 25th October 1861, a Labourer, he entered the Royal Navy aboard HMS Indus as Stoker 2nd Class 21st April 1885. Rated Stoker aboard HMS Heroine 11th March 1886, he subsequently joined HMS Royal Adelaide 1st November 1889, Vivid 1st January 1890, HMS Indus 3rd March 1891, Vivid II 1st October 1891, HMS Paluma 20th February 1892, HMS Mildura 14th April 1894, Vivid II 23rd May 1895, HMS Impregnable 2nd December 1895, Vivid II 1st October 1898, HMS Devastation 8th November 1898 where he was advanced to Leading Stoker 2nd Class 10th March 1900 and to the 1st Class 11th April 1901. continuing to serve ashore and afloat, he was advanced to Stoker Petty Officer aboard HMS King Alfred 1st July 1906 and was discharged to pension from Vivid II 31st July 1907. Re-entering the Royal Navy as Stoker Petty Officer at Vivid II 2nd August 1914, he joined Indus 22nd February 1915 and Vivid II 5th March 1918 from where he was discharged invalid 10th April 1918. Also entitled to a British War Medal which was sent to his daughter, he died in Liskeard, Cornwall in 1918.

Dark toned.

NEF £185 Reserved

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria, Able Seaman, HMS Andromeda

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy Victoria

G E Tolfree AB HMS Andromeda

With copy service record.

George Edward Tolfree was born in Portsea (Portsmouth) 15th October 1869, a Dock Worker and Errand Boy, he entered the Royal Navy at St Vincent as Boy 2nd Class 16th March 1885. Rated Ordinary Seaman 15th October 1887 aboard HMS Monarch and Able Seaman aboard HMS Porpoise 1st November 1893, his subsequent ships included HMS Research 21st March to 31st October 1895 and again from 23rd March to 30th October 1896, HMS Tauranga 29th January 1897 to 1st September 1899, HMS Hibernia 7th December 1901 to 9th October 1892, HMS Andromeda 10th October 1902 to 10th February 1903, HMS Seahorse 8th March 1903 to 28th July 1905, HMS Ariadne 29th July 1905 to 9th March 1908. Discharged shore to pension 22nd October 1909, he joined Portsmouth Royal Fleet Reserve. Mobilized on the outbreak of War he joined Fisgard 2nd August 1914 and served there throughout the War being discharged 15th October 1919. Appears on the 1WW Admiralty Medal roll for a British War Medal but not issued.

The 1911 census records he is a 41 year old Naval Pensioner and Portsmouth Dockyard worker residing with his sister at 63 Binstead Road, Buckland, Portsmouth. He died in Portsmouth in 1921 aged 52 years.

NEF £185 Available


Military Medal GV, unnamed as awarded to Allied soldiers, French, Belgian, USA etc.

Military Medal GV

Unnamed as awarded to Allied soldiers

With a silver ribbon bar suspender pin, one end pulls out to reveal a pin, original ribbon.

Edge knock at 5 o’clock otherwise

GVF & better £350 Available


Medal of the Order of the British Empire (Civil) unnamed as awarded with investiture pin in fitted presentation case.

Medal of the Order of the British Empire Civil Division  (1917 to 1922)

Unnamed as awarded 

Medal in John Pinches, London fitted presentation case, hinges and catch all fine. Medal with original ribbon and investiture pin.

Instituted in 1917 as a lower award of the Order of the British Empire, it originally was a Civil Decoration, a Military Division, distinguishable solely by the ribbon (red centre stripe) was added in December 1918. This Medal was awarded unnamed, many being privately engraved or impressed. Fewer than 2,000 awards in total were made before the award was discontinued in 1922.

Slight edge knock otherwise

Toned

GVF & better £375 Available


Efficiency Medal E2 “Territorial” Sergeant, Royal Engineers

Efficiency Medal E2 “Territorial”

22156179 Sgt R Parsons RE

Medal in named card box of issue with Medal Office award letter dated 1st June 1950 forwarding the Efficiency Medal to Subaltern K O Wilson “St Elmo”, 5 Western College Road, Plymouth”.

Seller states served Royal Monmouth RE TA, mounted as originally worn.

First time on the market.

Toned

NEF £85 Available


Navy Long Service and Good Conduct Medal EDVII Armourer’s Crew, HMS Rainbow, survived the sinking of HMS Ocean in the Dardanelles 18th March 1915. HMS Rainbow was the first ship of the Royal Canadian Navy when transferred in 1910.

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy EDVII

Walter Tidball CH Armr HMS Rainbow

With copy service records & 1WW medal roll entry

Walter Tidball born Teignmouth, Devon, on 8th April 1865, a General Smith he entered the Royal Navy as Armourers Crew 4th April 1888. Advanced to Armourers Mate 1st May 1893 at Cambridge, Armourer 1st February 1896 aboard HMS Royalist, Acting Chief Armourer 31st May 1901 at Vivid II, and Chief Armourer 14th June 1902 aboard HMS Rainbow. Awarded the Royal Navy Long Service & Good Conduct Medal 28th May 1903 whilst serving aboard HMS Rainbow. Discharged shore to pension 31st March 1910. Tidball re-entered the Royal Navy 2nd August 1914 and joined the Battleship HMS Ocean the same day, survived the sinking of this ship 18th March 1915.

In late 1914, Ocean participated in an attack on Basra before being transferred to Egypt to defend the Suez Canal. In February 1915, she was reassigned to the Dardanelles and she took part in several attacks on the Ottoman fortifications defending the Dardanelles. On 18th March, she attempted to retrieve the battleship HMS Irresistible after she had been badly damaged by a mine in Erenkui Bay, but had to abandon her salvage efforts due to heavy Turkish gunfire. She instead evacuated the surviving crew of Irresistible but struck a mine while making for the open sea. Badly damaged, her crew and the survivors of Irresistible were taken off by destroyers and Ocean left to sink in Morto Bay.

Transferring to HMS Agamemnon in the Dardanelles 19th March 1915, he subsequently joined Vivid II 1st April 1916 and was demobilized 29th January 1919. HMS Rainbow transferred to the Royal Canadian Navy in 1910.

GVF £110 Available


Long Service and Good Conduct Medal Royal Fleet Reserve GV, Private, Royal Marine Light Infantry

Long Service and Good Conduct Medal Royal Fleet Reserve GV

CH.10306 (B.1085) H G Larway Pte RFR

With copy service record.

Harry George Larway was born in Plumstead, London 6th May 1880 a Shop Assistant he attested for the Royal Marines in London 15th June 1898 joining the Recruit Depot at Walmer the same day. Posted to Chatham Division RMLI 2nd February 1899, he subsequently joined HMS Caledonia 1st October 1899, Chatham Division 20th November 1902,  HMS Russell 19th February 1903, HMS Queen 7th April 1904, HMS Illustrious 2nd August 1905, discharged termination of engagement 22nd August 1905. Enrolling for Chatham Royal Fleet Reserve 22nd August 1905, he was mobilized 2nd August 1914 re-joining Chatham Division and the Armed Merchant Cruiser HMS Otranto 5th August 1914 in which he was present in the action off the Chilean Coast (Coronels) 1st November 1914. Joining Chatham Division 2nd November 1917, HMS Eagle 11th December 1917 and finally Chatham Division 2nd February 1919. Demobilized 6th March 1919 he re-joined the Royal Fleet Reserve and awarded the LSGC Medal in May 1925.

GVF £65 Available


Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy GV 3rd type, Officers Cook 1st Class, born Valetta, Malta in 1894.

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy GV 3rd type

LX.21229 G Rapinet OC1 HMS Delhi

With copy service records (2)

Guiseppe Rapinet was born in Malta 14th June 1894 a Cook he entered the Royal Navy at Europa II for services aboard Monitor 17 as Officer’s Steward 3rd Class 10th April 1918, being rated Officer’s Cook 2nd Class aboard this ship 1st October 1918. Joining Egmont 12th September 1919, HMS Senator 4th October 1919, HMS Ajax as Officer’s Cook 3rd Class 30th September 1920, HMS Emperor of India 15th October 1921, HMS Marlborough, where he was rated Officer’s Cook 2nd Class 2nd May 1924 and Officer’s Cook 1st Class 15th February 1925, HMS Royal Oak 7th March 1926, HMS Frobisher 18th June 1926, Egmont 7th August 1930 from where he was discharged shore at his own request. Re-entering 29th August 1930, awarded the LSGC Medal aboard HMS Delhi 22nd January 1934, he was invalided from the Royal Navy unfit for further service 9th November 1940.

GVF £110 Available


Efficiency Medal “Territorial” GVI 1st type Private, Royal Military Police

Efficiency Medal “Territorial” GVI 1st type

770223 Pte C Onslow RMP

Charles Onslow was born in Kidderminster, Worcestershire 30th July 1906, a Postman he attested for the Royal Artillery Territorial Army at Saltley 18th May 1926 and was discharged 19th November 1932. Re-enlisting for the Corps of Military Police Territorial Army 8th June 1939, he died in Birmingham in 1972.

EF £70 Available


Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy GV 1st type, Leading Seaman, Royal Navy a former Fireman born in Malta in 1874.

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy GV 1st type

195691 Lawrence Salerno Ldg Sean HMS Egmont

With copy service record.

Lawrence Salerno was born in Vittoriosa, Malta 3rd April 1874, a Fireman he entered the Royal Navy as Ordinary Seaman aboard HMS Hibernia 16th August 1897, rated Able Seaman aboard this ship 11th December 1899, he subsequently joined Egmont 1st January 1904, HMS Orion 1st July 1904 and advanced to Leading Seaman aboard this ship 20th December 1904, HMS Orontes 21st December 1909, HMS Exmouth 24th July 1912 and advanced to Petty Officer 1st Class 1st April 1919 aboard this ship. Joining HMS Iron Duke 1st April 1919, Egmont 14th August 1919, HMS Iron Duke 1st October 1919, Egmont 1st January 1920 he was discharged shore to pension 15th January 1920. LSGC Medal awarded 28th August 1912.

EF £110 Available


Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy GV 2nd type, Stoker 1st Class HMS Queen Elizabeth

Long Service and Good Conduct Medal Royal Navy GV 2nd type

K.6680 F D Hayward Sto 1 HMS Queen Elizabeth

With details extracted from his on line service record.

Francis David Hayward was born in Dungannon, Tyrone, Ireland 3rd April 1892 an Engine Cleaner, he entered the Royal Navy as Stoker 2nd Class at Vivid 5th May 1910. Rated Stoker 1st Class aboard HMS Queen 12th May 1911, he joined HMS Argyll 17th March 1914 and was aboard this ship when she ran aground and was wrecked on Bell Rock, Dundee 28th October 1915, the crew were all rescued. Joining Vivid II 21st December 1915, HMS Cricket 19th June 1916, Vivid II 24th May 1917, HMS Concord 17th November 1917, Vivid II 16th June 1918, HMS Tiger 7th September 1918, Long Service and Good Conduct Medal awarded 9th May 1925 whilst aboard HMS Queen Elizabeth.

A couple of edge bruises, contact wear and polishing therefore

Good Fine £55 Available


King Edward VII  Coronation Medal 1902 London Metropolitan Police, Police Constable “R” Division (Greenwich)

King Edward VII Coronation Medal 1902 London Metropolitan Police

PC A Whiddett R Div

With details extracted from on line records.

Alfred Whiddett was born in Winterbourne 10th September 1859 and joined the London Metropolitan Police “V” Division (Wandsworth) 12th January 1885. Transferring to “R” Division (Greenwich) 18th July 1906 and finally “L” Division (Lambeth) 16th January 1910 from where he resigned after serving 25 years 5 days. Next of kin recorded as his wife Anabella, 52 Mayfield Street, Albany Road, London SE. He died in Blean, Kent in 1940 The Whitstable Times and Herne Bay Herald dated 17th February 1940 page 4 records –

“A well known figure in Tankerton has passed away in the person of Mr Alfred Whiddett of 9 Clare Road. He died on Wednesday aged 83. He was formerly in the Metropolitan Police and had been living on pension for 28 (sic) years”.

NEF £45 Available


Long Service and Good Conduct Medal Regular Army GVI 2nd type, Battery Quartermaster Sergeant, Royal Artillery

Long Service and Good Conduct Medal Regular Army GVI 2nd type

824447 BQMS R Hurst RA

Ronald Hurst attested for the Royal Artillery in 1932, wounded in action Italy 2nd September 1944 as a Sergeant serving with 31st Field Regiment Royal Artillery. Awarded the LSGC Medal List No 12 Army Order 146 of 1951 (Qualifying 25th November 1950).

GVF £95 Available


Efficiency Medal GVI “Territorial” 2nd type, Private, Royal Army Ordnance Corps late Royal Military Police

Efficiency Medal GVI “Territorial” 2nd type

7894800 Pte F Lawson RAOC

With copy War Office casualty List recording wounded in North West Europe in July 1944 whilst serving with the Royal Military Police. Service number indicates RMP enlistment.

GVF £95 Available


J.Collins Medals

'Navarino'
St Boniface Road
Ventnor
Isle of Wight
PO38 1PN

01983 853473

© J.Collins Medals 2014